Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

LOTOS

Następcy mistrza rywalizowali w Zakopanem

Header
CSR 2017-01-26
Następcy mistrza rywalizowali w Zakopanem

Zakończyły się zmagania drugiej z czterech edycji tegorocznych zawodów Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2017. Konkurs odbył się w Zakopanem, w zimowej stolicy Polski, gdzie chwilę wcześniej o najwyższe trofea Pucharu Świata walczyli reprezentanci polskiej kadry związani z programem – Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Jan Ziobro. Turniej rozegrano w dniach 24-26 stycznia.

Na świetnie przygotowanych trasach biegowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem zawodnicy rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych na dystansach o długości od 2 do 10 kilometrów. Dzień wcześniej na kompleksie Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha (K-35, K-65 i K-85) zakończono rywalizację w skokach narciarskich w 8 kategoriach wiekowych. Przed nami jeszcze 2 edycje: w Szczyrku Skalitem (17-19 lutego) oraz w Zakopanem (3-5 marca).

LOTOS Cup 2017

Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup prowadzony jest z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego i Grupy LOTOS od 2004 r. Jest to największe sportowo-społeczne przedsięwzięcie w historii polskiego narciarstwa. W program zaangażowane są wszystkie liczące się kluby w Polsce z sekcją skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Coroczne turnieje LOTOS Cup organizowane są od roku 2005. Na polskich skoczniach i trasach biegowych w każdej edycji bierze udział około 200 młodych zawodników i zawodniczek z kilkunastu polskich klubów oraz z zagranicy. Celem programu jest promocja i rozwój skoków narciarskich dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie największych talentów młodych skoczków.

Już w trzecim roku istnienia program wychował pierwszego skoczka, który został powołany do kadry narodowej seniorów – Maciej Kot wystąpił w konkursie drużynowym Pucharu Świata FIS w fińskim Lahti (marzec 2007). Kamil Stoch, który jako pierwszy otrzymał stypendium finansowe ufundowane przez Grupę LOTOS dla najlepszego skoczka młodego pokolenia (jeszcze przed uruchomieniem cyklu zawodów LOTOS Cup), jest niewątpliwie przykładem zawodnika, który realizując konsekwentnie swoje cele sportowe dotarł na pozycję lidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobywając także złoto mistrzostw świata, dwa złote medale igrzysk olimpijskich oraz ostatnio Złotego Orła za zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Kamil do dziś (od 2011 roku) jest ambasadorem programu.

Dziś wychowankowie programu godnie reprezentują Polskę na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Na sezon 2016/17 do kadr A i B PZN w skokach narciarskich powołano aż 11 uczestników LOTOS Cup (Maciej Kot, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Krzysztof Biegun, Przemysław Kantyka, Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Miętus, Jan Ziobro, Aleksander Zniszczoł).

Grupa LOTOS jest fundatorem sprzętu sportowego dla klubów narciarskich. W latach 2004-2016 przekazała skoczkom z dziewiętnastu klubów całej Polski 287 kompletów nart z wiązaniami, 220 kombinezonów, 100 kasków i 236 par butów skokowych. Rokrocznie po zakończeniu cyklu zawodów LOTOS Cup fundowane są stypendia i nagrody dla najlepszych młodych skoczków, którzy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej całego turnieju. Po zakończeniu sezonu 2013/14 raz pierwszy w historii specjalne stypendia finansowe otrzymali trenerzy klubowi pracujący z uczestnikami zawodów LOTOS Cup. Od tej pory te stypendia są przyznawane co rok. 

Więcej informacji na temat programu LOTOS Cup można znaleźć na:
http://pzn.pl/lotos-cup/aktualnosci/
http://szukamynastepcowmistrza.lotos.pl/

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij