Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

LOTOS

Header
Fundacja LOTOS 2015-11-16
Pomaganie przez tankowanie na stacjach LOTOS

Nowa przedświąteczna kampania jest wspólną inicjatywą spółki LOTOS Paliwa, Grupy LOTOS oraz Fundacji LOTOS. To pierwsza na taką skalę akcja z zakresu marketingu zaangażowanego społecznie zorganizowana przez firmę z branży paliwowej.

Celem akcji jest wsparcie realizacji pasji i marzeń podopiecznych partnerów społecznych Fundacji LOTOS. Zebrane w jej trakcie pieniądze zostaną przekazane wychowankom Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej oraz podopiecznym projektu „Osiedle Sitowie”, który realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Zobacz spot promujący akcję:

Głównym elementem kampanii „Pomaganie przez tankowanie” jest zachęcenie kierowców do tankowania na stacjach LOTOS oraz LOTOS Optima, gdyż każdy litr zatankowanego paliwa oznacza pomoc w zebraniu środków na spełnienie marzeń oraz remonty i doposażenie obiektów mieszkalnych służących dzieciom i młodzieży. Za każdy litr zakupionego paliwa ON Dynamic oraz PB98 Dynamic 1 grosz zostanie przekazany na konto Fundacji LOTOS, natomiast w zamian za zakup paliwa ON, BP95, PB98 oraz LPG 0,5 grosza zasili cel akcji. – Każdy litr sprzedanego paliwa to realne wsparcie na zrealizowanie marzeń i potrzeb dzieci. Po przeanalizowaniu wyników sprzedażowych paliw LOTOS jesteśmy pewni, że uzyskamy zaplanowaną kwotę – zapewnia Paweł Lisowski, prezes zarządu spółki LOTOS Paliwa.

– Obok szeregu programów społecznych skierowanych do lokalnej społeczności postanowiliśmy wykorzystać potencjał stacji paliw znajdujących się na terenie całego kraju i włączyć w realizowane przez nas działania CSR marketing zaangażowany społecznie. To nowy etap w realizowanej przez Spółkę długofalowej strategii CSR – podkreśla Jowita Twardowska, dyrektor ds. Komunikacji i CSR, Z-ca Dyrektora Generalnego ds. korporacyjnych Grupy LOTOS.

W ramach kampanii został przygotowany spot reklamowy z udziałem Roberta Kubicy oraz szereg materiałów służących wsparciu sprzedaży paliw. Na wszystkich stacjach LOTOS oraz LOTOS Optima umieszczone zostały charakterystyczne dla akcji liczniki informujące o tym, ile pieniędzy zostało zebranych na daną chwilę. Ponadto, każdy klient otrzyma od sprzedawcy naklejkę z symbolem akcji. – Współpraca pomiędzy spółką LOTOS Paliwa, Grupą LOTOS oraz Fundacją LOTOS dowodzi, że działania biznesowe, marketingowe i cele społeczne mogą się wzajemnie uzupełniać, a przyświecać im może ten sam cel - pomoc osobom potrzebującym – dodaje prezes zarządu LOTOS Paliwa.   

Kampanię wspiera radio RMF FM, które oprócz spotów, przez cały okres trwania akcji wyemituje specjalny program z udziałem sportowców i dzieci. Podczas wejść antenowych usłyszymy opowieści podopiecznych partnerów społecznych Fundacji LOTOS, którzy zdradzą swoje marzenia oraz głosy znanych sportowców, którzy będą zachęcać do udziału w akcji. Przez pierwszy tydzień trwania kampanii zrobi się o niej głośno również w telewizji. Reklama z udziałem Roberta Kubicy pojawi się w ok. 60  wybranych stacjach telewizyjnych:
– Kampania „Pomaganie przez tankowanie” pokazuje, że nasza wspólna inicjatywa może być naprawdę inspirująca. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zmienić zwykłą czynność, jaką jest tankowanie samochodu w niezwykły uczynek, który ma siłę sprawczą w spełnianiu marzeń. Jako firma pragniemy korzystać z potencjału naszej marki, by móc angażować naszych klientów i wspólnie pomagać innym – mówi Anna Goliszewska, dyrektor Biura Zarządzania Marką Grupy LOTOS.

Nowo powstała Fundacja LOTOS, która zbiera środki w ramach akcji „Pomaganie przez tankowanie” realizuje zaplanowaną działalność związaną m.in. z wyrównywaniem różnic społecznych wśród dzieci i młodzieży. – Misją Fundacji LOTOS jest m.in. wszechstronna działalność prospołeczna, wnosząca pozytywny wkład w rozwój otoczenia, co wpisało się w cel akcji „Pomaganie przez tankowanie”. To dobroczynne i świąteczne zarazem działanie ma szansę stać się cyklicznym, długofalowym programem Fundacji LOTOS – podkreśla Patrycja Zbytniewska, prezes Fundacji LOTOS.   

Finałem kampanii będzie emisja spotu podczas bloku „mikołajkowego” w telewizji Polsat. Dochód z reklam wyemitowanych podczas tego pasma będzie w całości przeznaczony przez stację na cele charytatywne.

Regulamin akcji, a także więcej o jej celach i postępach można znaleźć na stronach www.pomaganieprzeztankowanie.lotos.pl 

***

NA CO ZBIERAMY?

Celem akcji jest wsparcie realizacji pasji i marzeń podopiecznych partnerów społecznych Fundacji LOTOS. Zebrane w jej trakcie pieniądze zostaną przekazane wychowankom Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej oraz podopiecznym projektu „Osiedle Sitowie”, który realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. 

Każdy ma marzenia. Naszym celem jest wspieranie tych, którzy mają w życiu trudniej. „Pomaganie przez tankowanie” pozwoli spełnić marzenia zarówno o koniku na biegunach, kursie na prawo jazdy, jak i własnym, wyposażonym pokoju. Poprosiliśmy dzieci, aby wśród swoich skrytych pragnień podały także takie, które pomogą im się rozwinąć i dać szansę na lepszą przyszłość. Świąteczne marzenia to tylko część celu naszej akcji. Chcemy, aby zebrane środki wsparły także wyjazd 20 podopiecznych Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej na ferie zimowe oraz remonty tzw. mieszkań wspieranych, w których zamieszkają usamodzielniający się wychowankowie rodzinnych domów dziecka. Poniżej szczegółowo opisaliśmy, na co zostaną przeznaczone środki finansowe zebrane w ramach akcji:

 • Marzenia świąteczne:
  14-cioro podopiecznych projektu Osiedle Sitowie opowiedziało nam o swoich marzeniach. Naszym celem jest sprezentowanie dzieciom następujących rzeczy:
  konik na biegunach, wózek spacerowy, kurs jazdy konnej, kursy i egzaminy na prawo jazy, kursy językowe, wycieczka do Disneylandu, komputery, ubrania, przybory szkolne, hulajnoga, lekcje śpiewu, rysunku czy tańca, klocki lego, wymarzone książki, bilety do kina i teatru…..to tylko część długiej listy marzeń dzieci, które – zachowując proporcje i dopasowując możliwości do potrzeb podopiecznych – pragniemy zrealizować w ramach akcji. Kilkoro z nich zdecydowało się pokazać na stronie naszej akcji, występując w imieniu nie tylko swoim, ale też tych dzieci, które nie chciały bądź nie mogły pokazać swoich wizerunków. Wybrane marzenia można zobaczyć na stronie akcji: www.pomaganieprzeztankowanie.lotos.pl

 • Ferie:
  Podopieczni Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej marzą o wyjeździe na ferie zimowe. Wyjazd jest nie tylko okazją do nabycia umiejętności jazdy na nartach czy snowboardzie, ale także do spędzenia wyjątkowego czasu z dala od codziennych trosk i problemów, tym bardziej, gdy dzieciństwo upływa bez osób najważniejszych dla każdego dziecka – rodziców. Często są to również pierwsze, prawdziwe zimowe wakacje w ich życiu, pełne radości, współprzeżywania i koleżeńskiej integracji. Aktywny wypoczynek, obfitujący w wielorakie atrakcje, wywoła szerokie uśmiechy na twarzach, dostarczy niezapomnianych wrażeń i uczyni ich małe dziecięce światy lepszymi. Wyjazd jest planowany dla 20 spośród 84 podopiecznych.

 • Remonty mieszkań:
  Ta część celu akcji „Pomaganie przez tankowanie” dotyczy zarówno podopiecznych Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, jak również podopiecznych projektu „Osiedle Sitowie”. Specyfika mieszkań przekazywanych wychowankom w każdym przypadku jest inna, poniżej kilka kluczowych informacji jakie mieszkania zapewniają ww. organizacje i na co konkretnie zebrane środki będą przeznaczane.

Mieszkania wspierane
Pełnoletni usamodzielniający się wychowankowie placówek opiekuńczo – wychowawczych marzą o bezpiecznym starcie w dorosłe życie. Mogą im w tym pomóc mieszkania wspierane, które są przeznaczone dla młodych, aktywnych zawodowo i chcących walczyć o swoją lepsza przyszłość podopiecznych. Mieszkają w nich na ściśle określonych zasadach. Mieszkania wspierane to odpowiedź na problemy, z jakimi borykają się wychowankowie po opuszczeniu placówek, związane z brakiem stabilnego miejsca zamieszkania, wystarczającej liczby programów pomocowych, ciągłości zatrudnienia (co jest niełatwe w tak młodym wieku), a w konsekwencji brak wystarczających środków finansowych na wynajem mieszkania. Powyższa sytuacja generuje szereg negatywnych zjawisk, w tym długotrwałą zależność od systemów opieki społecznej. Często wychowankowie zmuszeni są do powrotu do rodziny biologicznej, nierzadko znajdującej się w kryzysie, z której przed laty nakazem sądu zostali odebrani. Mieszkania chronione zwiększają szansę na uzyskanie przez nich całkowitej niezależności w samodzielnym życiu. 
Mieszkania komunalne przekazywane GFIS są w stanie wymagającym remontów i doposażeń. W ramach akcji zbieramy środki na remonty i doposażenie 3 mieszkań wspieranych oraz wyposażenie jednego.

Miejsca pobytu tymczasowego dla podopiecznych projektu „Osiedle Sitowie”

W ramach projektu „Osiedle Sitowie” 7 domów wielorodzinnych jest zarządzanych przez 6 organizacji pozarządowych z Trójmiasta, a nad całością czuwa operator - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Każda z organizacji posiada 1 lub 2 domki w dzielnicy Gdańska Rudniki, w których ulokowani są ich podopieczni. Trzy organizacje: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Serc” zajmują się osobami niepełnosprawnymi i z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Dwie kolejne organizacje:  Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT oraz Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne PROMETEUSZ opiekują się bezdomnymi matkami z dziećmi. Natomiast Fundacja dla Rodziny „Ogniska Nadziei” zajmuje się usamodzielniającą młodzieżą opuszczającą placówki opiekuńczo-wychowawcze. Łącznie to 42 podopiecznych projektu, z czego blisko połowa to dzieci przebywające w ramach projektu w domkach na „Osiedlu Sitowie” przez okres dwóch lat. Po tym okresie następuje włączenie usamodzielniających się podopiecznych na rynek pracy oraz pomoc w zamieszkaniu w społeczeństwie, z którego zostali wykluczeni. Domy, w których przebywają dzieci i młodzież, potrzebuje remontów i doposażeń. Środki zebrane w ramach akcji „Pomaganie przez tankowanie” zostaną przeznaczone na remont kuchni u podopiecznych organizacji MONAR MARKOT, a także wymianę okien oraz zbudowanie placu zabaw dla dzieci i doposażenie pokoi dziecięcych. Ponadto, jedna z samotnych matek z małą córeczką Oliwką oczekująca na lokal socjalny po zakończeniu projektu „Osiedle Sitowie”, potrzebuje środków na jego generalny remont.

PARTNERZY PROJEKTU:

 • GDAŃSKA FUNDACJA INNOWACJI SPOŁECZNEJ (GFIS)
  Organizacja powstała w 2007 roku z misją  budowy i wdrażania skutecznych rozwiązań skierowanych do dzieci i młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej oraz wspierania rozwoju lokalnych społeczności. GFIS stawia na pracę z ludźmi i przez ludzi. Kształtuje samodzielność, wykorzystując naturalny potencjał i czerpiąc z indywidualnych doświadczeń. Fundacja uczestniczyła w przekształcaniu systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi pieczy rodzicielskiej na terenie Pomorza, angażując się w modernizację instytucjonalnych Domów Dziecka. Dziś prowadzi 6 kameralnych Domów dla Dzieci w Trójmieście, w których zamieszkuje 84 wychowanków. Więcej informacji: www.gfis.pl

 • „OSIEDLE SITOWIE”
  Projekt realizowany jest w partnerstwie międzysektorowym przez Miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz sześć lokalnych organizacji pozarządowych. W zgodzie z polityką socjalną włączania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym powstała przestrzeń do mieszkania i przygotowywania osób do powrotu na rynek pracy oraz do samodzielnego życia. Osiedle powstało w siedmiu budynkach z zasobów mieszkaniowych Miasta Gdańsk położonych przy ul. Sitowie w gdańskiej dzielnicy Rudniki. Założeniem projektu jest usamodzielnianie mieszkańców Osiedla w życiu prywatnym, społecznym i zawodowym według zasady: wspierać i wymagać. Realizowane jest to poprzez wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, doradztwo zawodowe, pracę socjalną, szkolenia, treningi pracy i asystenturę. Adresatami projektu są: usamodzielniająca się młodzież opuszczająca placówki opiekuńczo-wychowawcze, samotne bezdomne matki z dziećmi, osoby niepełnosprawne,w tym osoby z zaburzeniami psychicznymi. Więcej o projekcie www.osiedlesitowie.pl