Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

LOTOS

Header

Startuje 3. edycja kampanii społecznej „Mistrzowie w pasach”  
                                         

Specjalnie przed zbliżającymi się wakacjami Grupa LOTOS wraz z Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i rajdowcem Kajetanem Kajetanowiczem rozpoczynają 3. edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mistrzowie w pasach”. Celem głównym kampanii jest edukacja w zakresie PRAWIDŁOWEGO ZAPINANIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA W POJAZDACH. Kampania jest skierowana do kierowców i pasażerów. Ważnym przesłaniem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa.

Podczas zeszłorocznej edycji eksperci BRD podczas specjalnych PIT STOP-ów organizowanych na terenie całej Polski z indywidualnymi instruktażami dotarli bezpośrednio do ponad 3 500 Polaków. Liczna grupa podróżujących, biorących udział w tych spotkaniach, była nieświadoma podstawowych zasad odnoszących się do prawidłowego stosowania pasów bezpieczeństwa. Eksperci każdorazowo wskazywali na błędy, uświadamiali, jakie zagrożenia są z nimi związane i instruowali jak postępować, aby nie doprowadzać do nich w przyszłości.

W rezultacie podczas podsumowania kampanii oszacowano, że średnio jedynie około 30% osób prawidłowo korzysta z pasów bezpieczeństwa i zagłówków. Podobnie złe wyniki uzyskano w obserwacjach użytkowania fotelików ochronnych, gdzie w blisko 70% inspekcji odnotowano nieprawidłowości. Także fakt wystąpienia aż 30% błędów najwyższego ryzyka, które w wypadkach drogowych mogą przekładać się na większą liczbę ofiar śmiertelnych, pokazał dużą skalę problemu.

Stąd podczas zeszłorocznej edycji programu na bieżąco prowadzono różnorakie działania, które holistycznie i efektywnie wpływały na bezpieczeństwo w ruchu drogowym tj.: inspekcje oraz indywidualne instruktaże dotyczące prawidłowego zapinania pasów i fotelików organizowane w postaci PIT STOP-ów na stacjach paliw Grupy LOTOS w 24 lokalizacjach obejmując wszystkie województwa; lekcje bezpieczeństwa skierowane do najmniejszych użytkowników dróg zorganizowane w przedszkolach i szkołach pełne roztańczonych zabaw, piosenek, gier i konkursów: konferencje z udziałem podmiotów samorządowych i we współpracy z policją, akcje instruktażowe z Inspekcją Transportu Drogowego oraz Komendą Główną Policji podczas prowadzenia kontroli autokarów i samochodów osobowych; prowadzenie działań edukacyjnych na specjalnie dedykowanym profilu społecznościowym na Facebooku.

Mimo, że z ogłoszonego wiosną raportu KRBRD wynika, że znacznie poprawiło się bezpieczeństwo podróżujących, na co także miały wpływ działania prowadzone podczas kampanii społecznych, problem nadal jest duży. Stąd „Mistrzowie w pasach” po raz trzeci ruszają w Polskę. 

Tym razem oprócz PIT STOP-ów zaplanowano także specjalne seminaria i występy muzyczne. Będą także spotkania dedykowane dla dużej publiczności w postaci pikniku czy udziału „Mistrzów w pasach” w Festiwalu Młodych Naukowców Explory 2016. W programie kampanii są też konkursy z nagrodami. Dla najmłodszych użytkowników nie zabraknie prezentów edukacyjnych w postaci specjalnie opracowanych kolorowanek i puzzli. Oczywiście naprzeciw podróżującym wyjdzie sam ambasador kampanii, Kajetan Kajetanowicz, rajdowy Mistrz Europy.

Tych którzy chcą poprawić wiedzę, rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami nauczymy, jak prawidłowo zapinać pasy oraz odpowiednio dobrać i zamontować foteliki samochodowe.
 

Najbliższe wydarzenia zaplanowane na stacjach paliw LOTOS:

17 czerwca 2016 – Stacja paliw LOTOS MOP Brwinów Północ – Kotowice 50, Brwinów
24 czerwca 2016 – Stacja paliw LOTOS Wrocław – ul. Karkonoska 49, Wrocław
19 lipca 2016 – Stacja paliw LOTOS Zamość – ul. Legionów 4, Zamość
31 sierpnia 2016 – Stacja paliw LOTOS Wichrów – Wichrów 38F, Kostomłoty

Tego nie można przegapić! Zapraszamy!

Pobierz aktualną ulotkę instruktażową programu "LOTOS - mistrzowie w pasach"

 

II EDYCJA 2015             

Ideą Programu „LOTOS – Mistrzowie w pasach” jest docieranie do dzieci i ich edukacja, a ponieważ one jeszcze nie posiadają złych nawyków warto u nich wypracować potrzebę poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa i jazdy w fotelikach.

Docieranie do nich ma jeszcze jeden bezcenny walor. Dzieci wpływają na zachowania dorosłych. Dziecko, które poprawia sobie pas, czy też mówi o tym jakie zmiany są konieczne w mocowaniu fotelika w samochodzie – nie tylko dba o swoje bezpieczeństwo, ale edukuje nas – dorosłych. Działaniami adresowanymi do dzieci docieramy do grupy dorosłych odbiorców. Zapinanie pasów bezpieczeństwa to nawyk, który ratuje życie.  

Wyrabianie u dzieci nawyku zapinania pasów i jazdy w fotelikach samochodowych w olbrzymiej mierze zależy od świadomości i konsekwencji rodziców. To często proste czynności, które wykonane prawidłowo pewnego dnia mogą ochronić zdrowie i życie. Dzieci, które wiedzą jak ważne jest zapinanie pasów oraz bezpieczne podróżowanie samochodem w istotny sposób mogą również wpływać na bezpieczeństwo swoich rodziców, na bycie ich stróżem, na przypominanie o zapinaniu pasów zaraz po wejściu do samochodu. Bo najlepiej, gdy wszyscy w rodzinie – wspierają się we wzajemnym dbaniu o przygotowanie do bezpiecznej jazy. Bo zdrowie i życie każdego z członków rodziny to jedna z największych wartości. Dlatego warto zrobić wszystko, by tego co najcenniejsze nie utracić. Najlepiej kiedy będziemy to robić regularnie i świadomie.

W 2015roku ruszyła druga, ogólnopolska edycja Programu „LOTOS - Mistrzowie w pasach”.

Inauguracja Programu odbyła się na warszawskim Torwarze w dniu 5 marca 2015 roku.  A już 23 kwietnia na stacji paliw LOTOS przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie odbył się uroczyście pierwszy z tegorocznej serii 27 pit-stopów. Kolejnego dnia pit-stopy pojawiły się w Lesznie, a dzień później we Wrocławiu. Podobnie jak rok temu, eksperci skontrolowali umiejętności kierowców, poinstruowali jak poprawnie zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie oraz właściwie montować foteliki. Uczestnicy mieli też możliwość sprawdzenia, czy posiadają odpowiedni fotelik, dostosowany do ich samochodu.
W bieżącej edycji ponownie rolę Ambasadora Programu „LOTOS – Mistrzowie w pasach” objął czterokrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Kajetan Kajetanowicz, który podkreśla, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa ratują życie.

Dużo jeżdżę samochodem, nie tylko rajdowym, a pasy zapinam zawsze – i w prywatnej i sportowej jeździe. To jest już mój nawyk i pierwsza rzecz, jaką robię po zajęciu miejsca w samochodzie. Jako kierowca rajdowy, który ściga się z rywalami o ułamki sekund doskonale wiem, jak ważne dla mojego bezpieczeństwa są te szelki, które mocno trzymają moje ciało w odpowiedniej pozycji. Podczas mojego pierwszego rajdu, to właśnie odpowiednio zapięte pasy uratowały mi życie. Zdając sobie sprawę z powagi sprawy, z przyjemnością pełnię rolę Ambasadora Programu „LOTOS – Mistrzowie w pasach” – tak podsumowuje program czterokrotny rajdowy mistrz Polski Kajetan Kajetanowicz.

W 2014 roku miała miejsce pierwsza, pilotażowa edycja Programu „LOTOS – Mistrzowie w pasach” obejmująca swym zasięgiem województwo pomorskie. Inauguracja odbyła się 21 czerwca przed centrum handlowym na Gdańskim Przymorzu, gdzie na stanowiskach inspekcyjnych, eksperci sprawdzali poprawność montażu fotelików, czy jest on dobrze zamontowany, a pasy bezpieczeństwa pełnią swoją funkcję w razie wypadku. Zadbali także o edukację dorosłych, którzy są odpowiedzialni za zdrowie i życie swoich najbliższych. W wydarzeniu wziął udział Kajetan Kajetanowicz – Ambasador Programu „LOTOS - Mistrzowie w pasach”. Od czerwca do grudnia 2014 podczas szeregu eventów, zorganizowanych przez Grupę LOTOS i Krajowe Centrum BRD, eksperci dokonywali inspekcji pasów i fotelików. Pit-stopy czyli inspekcje pasów i fotelików, odbyły się na trzech stacjach paliw LOTOS, w  Koszwałach, przy Alei Zwycięstwa w Gdańsku oraz w Gdyni Redłowie.

Mapa Pit-stopów w ramach programu "LOTOS-Mistrzowie w pasach" w roku 2015

W załączniku publikujemy także dokładny harmonogram pit stopów od 23 kwietnia do 4 września. Sprawdź kiedy będziemy w Twojej okolicy!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i pamiętaj o najbliższym pit stopie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z finału programu "LOTOS - mistrzowie w pasach" w 2014 roku

xls Harmonogram PIT Stop 2015 w ramach LOTOS-Mistrzowie w pasach
pdf Ulotka instruktażowa Programu LOTOS - Mistrzowie w pasach

STATYSTYKA

Aby pokazać efekt naszych działań przyda się odrobina statystyki dotyczącej pierwszej edycji:
Od czerwca 2014, podczas szeregu wydarzeń zorganizowanych przez Grupę LOTOS i Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, eksperci dokonali inspekcji pasów i fotelików oraz prowadzili seminaria dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wzięło w nich udział około 2500 osób. W gdańskim, rodzinnym pikniku edukacyjnym natomiast uczestniczyło ponad 1500 osób, a do konkursu plastycznego na projekt znaku drogowego „Zapnij pasy” zgłoszono 2219 uczniów z ponad 100 szkół – to mnóstwo przekazanej wiedzy. Dodatkowo w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach odbyły się seminaria Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w ramach których odbyły się warsztaty prawidłowego zapinania pasów i bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach. We wrześniu wystartował konkurs dla szkół podstawowych województwa pomorskiego na kreatywny projekt znaku drogowego „Zapnij pasy”.

DLACZEGO TO ROBIMY?

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów o największym zagrożeniu uczestników wypadków ruchu drogowego. W ubiegłym roku odnotowano blisko 3,5 tys. wypadków z udziałem dzieci do lat 14, w których było blisko 3,9 tys. ofiar w tym 90 śmiertelnych. W 45% tych wypadków pasażerami były dzieci. W 72% wszystkich zdarzeń to pasażerowie do 6 roku życia, a stanowią aż 58% ofiar spośród wszystkich dzieci uczestniczących w wypadkach. Ponadto, zarówno badania prowadzone przez instytuty badawcze, jak również kontrole prowadzone przez Policję, wskazują na duże nieprawidłowości w poprawności zapinania pasów bezpieczeństwa czy przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych.

Nie wystarczy zapiąć pasy, trzeba wiedzieć jak to zrobić właściwie, aby być bezpiecznym, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Dlatego zapraszamy na bezpłatne inspekcje, podczas których będzie można sprawdzić, czy dziecięcy fotelik samochodowy jest poprawnie dobrany do samochodu, zamontowany, a pasy bezpieczeństwa spełnią swoją funkcję w razie wypadku.

I EDYCJA 2014 - PILOTAŻ

W 2014 roku miała miejsce pierwsza, pilotażowa edycja Programu obejmująca swym zasięgiem województwo pomorskie. Inauguracja odbyła się 21 czerwca przed centrum handlowym na Gdańskim Przymorzu. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach inspekcyjnych, eksperci sprawdzali poprawność montażu fotelików, czy jest on dobrze zamontowany, a pasy bezpieczeństwa pełnią swoją funkcję w razie wypadku. Zadbali także o edukację dorosłych, którzy są odpowiedzialni za zdrowie i życie swoich najbliższych. W wydarzeniu wziął udział Kajetan Kajetanowicz – Ambasador Programu „LOTOS - Mistrzowie w pasach”. Od czerwca do grudnia 2014 podczas szeregu eventów, zorganizowanych przez Grupę LOTOS i Krajowe Centrum BRD, eksperci dokonywali inspekcji pasów i fotelików. Pit-stopy czyli inspekcje pasów i fotelików, odbyły się na trzech stacjach LOTOS, w  Koszwałach, przy Alei Zwycięstwa w Gdańsku oraz w Gdyni Redłowie.

Odrobinę statystyki dotyczącej pierwszej edycji:
Od czerwca 2014, podczas szeregu wydarzeń zorganizowanych przez Grupę LOTOS i Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, eksperci dokonali inspekcji pasów i fotelików oraz prowadzili seminaria dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wzięło w nich udział około 2500 osób. W gdańskim, rodzinnym pikniku edukacyjnym natomiast uczestniczyło ponad 1500 osób, a do konkursu plastycznego na projekt znaku drogowego „Zapnij pasy” zgłoszono 2219 uczniów z ponad 100 szkół – to mnóstwo przekazanej wiedzy.
Dodatkowo w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach odbyły się seminaria BRD (Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), w ramach których odbyły się warsztaty prawidłowego zapinania pasów i bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach. We wrześniu wystartował konkurs dla szkół podstawowych województwa pomorskiego na kreatywny projekt znaku drogowego „Zapnij pasy”.

ZAKOŃCZYLIŚMY WIELOLETNI PROGRAM AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA LOTOS

Przez ponad dekadę Grupa LOTOS realizowała program Akademia Bezpieczeństwa LOTOS. Był to kompleksowy projekt   mający na celu edukację i propagowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, a tym samym zapobieganie wypadkom drogowym z ich udziałem. Kluczowym elementem Akademii był program „LOTOS – Bezpieczna droga do szkoły”. To społeczny program edukacyjny realizowany we współpracy z Policją i ekspertami bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), którego celem była edukacja w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Działanie skierowane było do pierwszoklasistów szkół podstawowych i miało na celu zwrócenie ich uwagi na zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z dróg. W ramach programu z początkiem każdego roku szkolnego prowadzone były przez policjantów i instruktorów zajęcia, podczas których omawiano zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymywali, ufundowane przez Grupę LOTOS, elementy odblaskowe i specjalnie opracowane pakiety edukacyjne w tym książeczkę i płytę CD. Program zrealizowano w regionach gdzie Grupa LOTOS prowadzi swoją działalność tj. w województwie pomorskim oraz w powiatach znajdujących się w bezpośrednim oddziaływaniu spółek LOTOS Terminale i LOTOS Infrastruktura.

Najdłuższą tradycję działania te miały w Jaśle, gdzie zostały zapoczątkowane w 1998 r. W województwie pomorskim program realizowany był od 2001 r., zaś w Czechowicach od 2004 r.  Realizację programu zakończono w 2013 roku.     

Partnerami programu byli: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Miejska Komenda Policji w Bielsku – Białej, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

W ostatnich 8 latach trwania programu Grupa LOTOS przekazała łącznie 100 tys. odblasków i 80 tys. pakietów edukacyjnych.