Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

LOTOS

Header
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Ruszyła rekrutacja uczestników na IV edycję FORUM INICJOWANIA ROZWOJU!

Tegoroczne, cykliczne spotkanie biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych pn. FORUM INICJOWANIA ROZWOJU odbędzie się 2 grudnia br. na Stadionie Miejskim w Gdańsku Letnicy.
Tematem przewodnim IV konferencji poświęconej współpracy międzysektorowej na Pomorzu będą „ZRÓWNOWAŻONE RELACJE”. Dzięki zaangażowaniu Grupy LOTOS S.A. – Partnera Generalnego oraz Polpharma S.A. i EDF Polska S.A. – Partnerów Wspierających, ponownie w Gdańsku spotkają się przedstawiciele 3 kluczowych sektorów - biznesu, organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych.
Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją FORUM objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdańska, Pan Paweł Adamowicz.
Dodatkowo podczas konferencji poznamy zwycięzców II edycji Funduszu Inicjowania Rozwoju.
Pięć lat temu, z inicjatywy Fundacji Inicjowania Rozwoju „UP Foundation” oraz Partnera Generalnego – Grupy LOTOS zainicjowano przedsięwzięcie pod nazwą Forum Inicjowania Rozwoju. Nazwa przedsięwzięcia mówi wyraźnie o celu głównym inicjatywy czyli budowaniu współpracy międzysektorowej w województwie pomorskim, na rzecz rozwoju lokalnego.

Forum to przedsięwzięcie, którego idea zrodziła się z doświadczeń oraz zapotrzebowania przedstawicieli trzech sektorów: samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. To projekt pomorski i jednocześnie unikatowy w skali całej Polski. Celem Forum jest budowanie platformy współpracy międzysektorowej na rzecz rozwoju Pomorza, poprzez inicjowanie i wspieranie interesujących przedsięwzięć oraz projektów lokalnych. Jednocześnie, promocja dobrych praktyk w tym zakresie. W myśl zasady, chwalimy się tym, co na Pomorzu innowacyjne i wyjątkowe.
Nad wartością merytoryczną Forum czuwa Rada Programowa, skupiająca przedstawicieli biznesu (m.in. Grupa LOTOS S.A., Polpharma S.A., EDF Polska S.A., Pracodawcy Pomorza, Agencja Rozwoju Pomorza S.A.); samorządu (m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego);  oraz organizacji pozarządowych (m.in. Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych, Fundacja Inicjowania Rozwoju „UP Foundation”).
Następnym krokiem było powołanie do życia Funduszu Grantowego FIR (Funduszu Inicjowania Rozwoju). Jego celem jest dofinansowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych partnerstw międzysektorowych na Pomorzu, które służą rozwojowi lokalnych społeczności i odczuwalnie poprawiają jakość życia mieszkańców na Pomorzu. Fundusz zainicjowano po to, aby pomysłowość i innowacyjność różnych środowisk miały szansę wzmacniać potencjał regionu. To pierwszy taki fundusz w Polsce, którego inicjatorem jest partnerstwo międzysektorowe reprezentujące partnerów z całego Regionu.


II edycja Funduszu Inicjowania Rozwoju będzie miała swój finał podczas tegorocznej konferencji, na której poznamy zwycięskie projekty międzysektorowe, które uzyskają granty FIR.
IV edycja FORUM INICJOWANIA ROZWOJU poświęcona będzie „ZRÓWNOWAŻONYM RELACJOM” i odbędzie się na Stadionie Miejskim w Gdańsku. Potrwa jeden dzień.
Jeśli chcesz wziąć udział w praktycznych warsztatach, poznać metodę design thinking, skorzystać
z oferty podmiotów ekonomii społecznej i sprawdzić czym jest CSR w praktyce, to nie możesz przegapić takiej szansy.
Tegoroczne FORUM oferuje następujące sesje tematyczne:


 SESJA INSPIRACJI –  podczas której Gość Specjalny FIR – Dariusz Duma przekaże uczestnikom garść inspiracji z punktu widzenia przedsiębiorcy i filozofa;
 SESJA RELACJI – podczas której będziemy dyskutować i zawierać znajomości w sześciu przestrzeniach tematycznych;
 SESJA KREACJI – podczas której poznamy metodę design thinking i nauczymy się wykorzystywać ją
w ramach realizacji lokalnych produktów międzysektorowych;
 SESJA EDUKACJI – podczas której weźmiemy udział w praktycznych warsztatach poruszających zagadnienie zrównoważonych relacji w następujących obszarach:

 1. Innowacja społeczna. Ekonomia społeczna - big picture (Deloitte)
 2. Budowanie długoterminowego planu współpracy (Miasto Gdańsk)
 3. Budowanie zrównoważonych relacji za pośrednictwem social media  (Projekt PR)
 4. Zrównoważone relacje – interpersonalne aspekty równowagi w relacjach międzysektorowych (Forum Mentorów)
 5. "Sustainable business value game" - rozgrywka gry menedżerskiej oraz prezentacja wyników badania FOB (Sustainers)
 6. Projekt międzysektorowy w praktyce - dobre praktyki Funduszu Grantowego FIR (Spółdzielnia Socjalna DALBA)

Forum ma unikatowy charakter, o którym stanowi przede wszystkim praktyczne ujęcie poruszanych zagadnień, uczenie współpracy międzysektorowej, w działaniu. Uczestnicy konferencji doświadczają inspiracji rozwojowych, mają możliwość wymiany dobrych praktyk, poznają sprawdzone strategie współpracy i aktywizacji, na przykładach zrealizowanych z sukcesem projektów. Możliwość networkingu uczestników i aktywnego poszukiwania partnerów, w sprzyjającej atmosferze to czynnik kluczowy.
Tegoroczna konferencja to nie tylko inspirujące wykłady, warsztaty i bezpośrednie spotkania z ekspertami. Dodatkowo, w przestrzeni konferencyjnej w ramach specjalnych stanowisk wystawienniczych będą miały szansę zaprezentować się szerzej podmioty ekonomii społecznej, przeznaczające zysk z działalności na cele społeczne, a równolegle świadczące usługi najwyższej jakości. To doskonała okazja na zapoznanie się
z działalnością poszczególnych spółdzielni socjalnych, które oferują szeroki wachlarz usług i produktów w bardzo konkurencyjnych cenach.

Udział w konferencji jest bezpłatny, po uzupełnieniu specjalnego formularza zgłoszeniowego na stronie www.ivforumrozwoju.evenea.pl. Rejestracja uczestników potrwa do 20 listopada br. Każdy, kto zakwalifikuje się na konferencję, otrzyma potwierdzenie drogą elektroniczną do 27 listopada br. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości, organizator prosi o kontakt pod adresem mailowym: konferencja@upfoundation.pl.

Archiwum

W 2015 roku Forum Inicjowania Rozwoju zwiększa zasięg oddziaływania. 25 marca w siedzibie Pracodawców Pomorza odbyło się śniadanie prasowe połączone ze spotkaniem Rady Programowej FIR. Podczas wydarzenia nastąpiło oficjalne podpisanie umów o współpracę z grantobiorcami I edycji Funduszu Inicjowania Rozwoju oraz ogłoszenie II edycji konkursu, która zaplanowana jest na maj tego roku.

Zainicjowaną w 2014 roku aktywnością podejmowaną w ramach FIR jest Fundusz Grantowy, którego Grupa LOTOS jest Partnerem Generalnym. - Zdecydowaliśmy się, obok dotychczasowego zaangażowania w Forum, rozszerzyć współpracę, aby pomysłowość i innowacyjność różnych środowisk miały szansę wzmacniać potencjał regionu – podkreśla Jowita  Twardowska, dyrektor ds. Komunikacji i CSR w Grupie LOTOS S.A. Spółka od początku swojej działalności biznesowej i prospołecznej na Pomorzu kładła duży nacisk na realizację partnerstw międzysektorowych. - Mieliśmy świadomość, że jest to jeden z podstawowych czynników rozwoju zarówno na poziomie inicjującej ten proces organizacji, jak również społeczności lokalnych, którym dedykowany jest projekt – dodaje dyrektor Twardowska.

Fundusz Inicjowania Rozwoju

Spośród 50 wniosków, jakie wpłynęły po ogłoszeniu konkursu w listopadzie ubiegłego roku, wybrano te inicjatywy, które uznano za szczególnie ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych, jak i całego województwa pomorskiego. W pilotażowej edycji konkursu, w której łączna kwota przeznaczona na realizację partnerstw wynosiła 140 000 zł, Kapituła postanowiła przyznać granty FIR pięciu różnego typu organizacjom. 

Celem projektu „Kooperatywa, która warzy więcej” jestłamanie stereotypów na temat postrzegania roli i miejsca osób niepełnosprawnych intelektualnie  w społeczeństwie, poprzez zaangażowanie społeczności lokalnej w odkrywanie wartości regionalnej browarnictwa, które jest na stałe wpisaną, ale nieco zapomnianą tradycją ziemi puckiej. Dzięki partnerskim działaniom trzech sektorów zostanie „uwarzona” zmiana społeczna wpływająca na polepszenie sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, poprzez większe zrozumienie "normalności" funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Wszystko na temat sposobu warzenia i możliwości zakupu piwa produkowanego przez Spółdzielnię DALBA znajduje się na stronie:

http://www.browarspoldzielczy.com/

Sklep charytatywny to powszechnie znana na świecie formuła przedsiębiorczości społecznej nakierowanej na wsparcie osób wykluczonych społecznie poprzez: umożliwienie pracy i edukacji osobom długotrwale bezrobotnym, dostarczanie niedrogich artykułów gospodarstwa domowego, mebli, ubrań osobom ubogim i przekazywanie zysków ze sprzedaży na cele społeczne. Jednym ze zwycięskich projektów jest sklep charytatywny LukLuk – projekt Spółdzielni Socjalnej Kooperacja. Rzeczy sprzedawane w LukLuku w większości pochodzić będą z darowizn od osób prywatnych i przedsiębiorstw. Dzięki temu ceny w sklepie charytatywnym mogą być przystępne. Sklep, usytuowany w Sopocie zostanie otwarty w czerwcu, zbiórka przedmiotów jednak już trwa. Zapraszamy na fanpage sklepu, gdzie można uzyskać wszystkie informacje jak można się zaangażować: https://www.facebook.com/pages/LukLuk/

Kapituła Funduszu doceniła również inicjatywy kierowane do mieszkańców Kociewia i Kaszub. Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości w Kościerzynie wraz z Miastem Kościerzyna i Spółdzielnią Socjalną PASJA, która specjalizuje się w doradztwie i wsparciu przedsiębiorstw, nawiązali partnerstwo w celu zapobieżenia niskiemu poziomowi przedsiębiorczości w regionie. Rada Programowa Funduszu Grantowego Forum Inicjowania Rozwoju dostrzegła potrzebę aktywizacji mieszkańców mniejszych miejscowości, oraz utrudniony dostęp do funduszy, wsparcia i specjalistycznej pomocy, dzięki czemu realizacja akademii stała się możliwa. W ramach Kaszubskiej Akademii Przedsiębiorczości przyszli i funkcjonujący przedsiębiorcy kościerscy otrzymają kompleksowe narzędzie wsparcia: pakiet szkoleń, 60 godzin wsparcia specjalistycznego oraz możliwość skonsultowania z profesjonalistami swoich pomysłów biznesowych. Niebawem na stronie inkubatora pojawią się wszystkie informacje dotyczące naborud o projektu. http://www.inkubatorkoscierzyna.com.pl/

Wśród zwycięskich projektów nie zabrakło także przedsięwzięcia z obszaru sportu, turystyki i promowania dziedzictwa kulturowego. Stowarzyszenie Grupa Kolarska Starogard Gdański otrzymało dofinansowanie na realizację kolejnej edycji Maratonu MTB Kociewie Szlakiem. Celem projektu będzie spopularyzowanie regionu Kociewia, promocja zarówno kolarstwa MTB jak i rodzinnej turystyki rowerowej oraz stworzenie stałej regionalnej atrakcji zarówno dla lokalnej ludności, jak i turystów z całej Polski. wyścig rowerów górskich, którego trasa prowadzi szlakami turystycznymi, wąskimi ścieżkami i  leśnymi duktami znajdującymi się nieopodal Starogardu Gdańskiego. Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.gkstg.pl/

Fundacja Mamy z Morza postanowiła swoją energię i pomysły na ciekawe spędzenie czasu ze swoimi pociechami zaszczepić wśród rodziców mieszkających w innych częściach województwa pomorskiego. W mniejszych miejscowościach dostęp do oferty zajęć́ dla najmłodszych jest bowiem ograniczony, dlatego fundacja postanowiła stworzyć́ przestrzeń́ do spotkań́ dla rodziców i zabawy dla najmłodszych dzieci. W ramach projektu pod nazwą „Pomorskie Kluby Rodziców” przeprowadzone zostaną warsztaty dla rodziców – liderów lokalnych społeczności, którzy stworzą̨ i poprowadzą̨ bezpłatne spotkania w ramach klubów rodziców. Szczegóły znajdują się na stronę: http://www.mamyzmorza.org/