Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Laureatów tegorocznej rywalizacji poznaliśmy 27 listopada podczas gali finałowej, zorganizowanej w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020. Nagrodę główną otrzymał Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 we Wrocławiu, za projekt pt.: „Symetryczny algorytm szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych”. Grupa LOTOS jest Mecenasem Programu E(x)plory już od ośmiu lat.

CSR

216 zgłoszonych projektów, w tym ponad 140 prac, które zakwalifikowały się do regionalnych etapów konkursu w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. Za nami Gdynia E(x)plory Week, w trakcie którego jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy, wybrało najlepsze prace naukowe. Kapituła konkursu wyłoniła laureatów spośród autorów 35 projektów zakwalifikowanych do Krajowego Finału Konkursu. Tegoroczny Finał Festiwalu był wyjątkowy, ponieważ odbył się w nowej formule – w formie online.

Główną nagrodę zdobył Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu. To autor symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Innowacyjność projektu 14-latka opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji, jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. Nagrodą dla zwycięzcy, którą ufundowała Grupa LOTOS, jest stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł oraz udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron ISEF 2021 w USA.

Explory 3

Drugie miejsce zajęli: Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt „ISP - Inteligentny System Przewietrzania” z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk energii cieplnej i oczyszczanie powietrza. Monitoruje ono w sposób ciągły jakość powietrza i automatycznie dostosowuje tryb pracy. Celem projektu jest wymiana dopuszczonych zanieczyszczeń z przefiltrowanym powietrzem zewnętrznym do wewnątrz pomieszczenia z możliwością odzysku energii cieplnej. Drużyna otrzymała stypendium w wysokości 7 tys. zł na rozwój swojego projektu badawczego.

Trzecią nagrodę główną przyznano Oldze Ścieszce za projekt „Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”. Uczennica XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie usprawniła metody diagnostycznej choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor. Swoje badania przeprowadziła w procedurze korelacyjnej opartej na badaniu komórek z czerwiem pszczelim z wyselekcjonowanych rodzin. Badania stanowią istotną wskazówkę dla analityków i badaczy chorób pszczelich oraz pszczelarzy. Laureatka otrzymała stypendium w wysokości 5 tys. zł oraz udział w Regeneron ISEF 2021 w USA.

Im więcej pomysłów i odwagi wśród finalistów, tym trudniejsze zadanie ma jury Konkursu Naukowego E(x)plory. W tym roku też miało twardy orzech do zgryzienia i mówię to z pełną satysfakcją. Nie ukrywam, że Grupa LOTOS bardzo docenia, iż tej odwagi naszym młodym naukowcom w projektowaniu nie brakuje – mówił podczas gali finałowej Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji w Grupie LOTOS.

Podczas gali przyznano również nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, w którym internauci głosowali na najlepszy ich zdaniem projekt. Zwycięzcami plebiscytu zostali Piotr Fil i Władysław Sowul za pracę: „Samolot dwustronny”. Młodzi naukowcy zdobyli 4171 głosów i otrzymali bon w wysokości 2 tys. zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej. Internauci oddali łącznie ponad 14 tys. głosów.

***

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. Wszystkich tegorocznych laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory można zobaczyć na: www.explory.pl/2020.

***

Biuro Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij