logo

W XV edycji największego zestawienia polskich firm ocenianych pod kątem społecznej odpowiedzialności biznesu, Grupa LOTOS zwyciężyła w kategorii „paliwa, energetyka, wydobycie”. W ogólnym zestawieniu spółka zajęła 6. pozycję. Wyniki ogłoszono 18 czerwca. Gdański koncern pojawia się w tym prestiżowym rankingu już od ponad 10 lat.

CSR

Publikowany od 2007 r. Ranking Odpowiedzialnych Firm to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). W tym roku wzięło w nim udział niemal 80 firm. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowało się 70 przedsiębiorstw.

Kategorie podlegające ocenie to: odpowiedzialne przywództwo, zaangażowanie społeczne, komunikacja z interesariuszami oraz innowacyjność społeczna i odpowiedzialne zarządzanie. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami i branżami, a także jest cennym instrumentem edukacyjnym ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii CSR.

Jak co roku, oprócz zestawienia głównego, wyróżniono także branżowych liderów. W kategorii „paliwa, energetyka, wydobycie” za Grupą LOTOS, która zajęła pierwszą pozycję, znalazły się Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz PKN Orlen. Trzecie miejsce przypadło firmie Lubelski Węgiel Bogdanka.

– Bycie liderem w kategorii „paliwa, energetyka, wydobycie” to motywacja do prowadzenia jeszcze bardziej odpowiedzialnego biznesu. Dziś każde przedsiębiorstwo powinno nie tylko myśleć o wyniku finansowym i wprowadzać innowacyjne projekty, ale też szanować miejsce prowadzenia swojej działalności oraz dbać o dobry kontakt z klientami i kontrahentami. Cieszymy się, że działania naszej firmy w tych obszarach zostały docenione – podkreśla Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

lotos1.png

Pandemia wywołała, niejako w ramach efektu ubocznego, poważny wstrząs w wielu firmach, który zmienił także myślenie o zrównoważonym rozwoju i podejmowaniu wyzwań cywilizacyjnych. Skoro liderzy biznesu przekonali się, że kryzys jest możliwy, to znaczy, że wreszcie mogli też zacząć rozmawiać o formach i koniecznych etapach dostosowywania się – komentuje prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, jeden z autorów Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

Partnerami rankingu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Deloitte, Dziennik Gazeta Prawna i SMART CSR. Autorami zestawienia są prof. Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz analityk Jarosław Horodecki. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.rankingodpowiedzialnychfirm.pl, gdzie opublikowane są pełne wyniki XV Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

***

Biuro Prasowe, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij