logo

Ponta Delgada w Portugalii, Londyn i wreszcie Gdynia – Dar Młodzieży już za nieco ponad miesiąc zakończy wielką podróż dookoła świata. Do tej pory żaglowiec zawinął do 20 portów, m.in. w Singapurze, Hongkongu, Osace czy Panamie. Fundacja LOTOS dołączyła do firm, które wspierają Rejs Niepodległości.

Fundacja LOTOS

Ponta Delgada w Portugalii, Londyn i wreszcie Gdynia – Dar Młodzieży już za nieco ponad miesiąc zakończy wielką podróż dookoła świata. Do tej pory żaglowiec zawinął do 20 portów, m.in. w Singapurze, Hongkongu, Osace czy Panamie. Fundacja LOTOS dołączyła do firm, które wspierają Rejs Niepodległości.

Zaczęło się w maju 2018 r. W gdyńskim porcie żegnały ich tysiące osób – mieszkańcy, turyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Kościoła. Uczniowie i studenci wypływający w rejs życia byli pełni obaw, ale i nadziei. Celem wyprawy było uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po prawie 9 miesiącach Dar Młodzieży ma na swoim koncie 20 portów na 5 kontynentach i przede wszystkim wizytę w Panamie podczas Światowych Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Teraz uczestnicy rozpoczęli drogę do domu. W tym czasie młodzieży towarzyszy Fundacja LOTOS.

– Cieszymy się, że możemy mieć udział w tak ważnej inicjatywie. Wyprawa Daru Młodzieży to biało-czerwony symbol patriotyzmu, to nasza polska duma. Im więcej osób na świecie dowie się o podróży białej fregaty, tym lepiej. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i życzymy im wspaniałych chwil w drodze do Polski – przekonuje Adam Kasprzyk, prezes Zarządu Fundacji LOTOS.

– Cieszymy się ze wsparcia Fundacji LOTOS. Liczymy na dobrą współpracę – dodaje ks. Michał Siennicki SAC, kapelan Rejsu Niepodległości.

 

Fundacja LOTOS na pokładzie Daru Młodzieży

 

W Rejsie oprócz załogi stałej, biorą udział laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. W sumie w czasie wyprawy przez pokład żaglowca przewinie się prawie 1000 uczestników.

4 marca Dar Młodzieży ma dotrzeć do portu w Ponta Delgada w Portugalii, skąd 2 tygodnie później wypłynie do Londynu. 28 marca zacumuje w Gdyni.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Palotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.

 

Dar Młodzieży

 

O Fundacji LOTOS

Misją Fundacji LOTOS jest działalność społeczna wnosząca pozytywny wkład w rozwój otoczenia społecznego i przyrodniczego. W ramach Fundacji wspieramy inicjatywy, które przynoszą korzyści dla lokalnych społeczności.

Fundacja LOTOS, zgodnie z założeniami Strategii społecznej odpowiedzialności LOTOSU w zakresie działań społecznych, koncentruje swoje wsparcie przede wszystkim na trzech kluczowych obszarach, tj. ekologia i ochrona środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wyrównywanie różnic społecznych, z nakierowaniem na dzieci i młodzież m.in. poprzez inwestycje w naukę, edukację i oświatę.

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 83 88, 58 308 72 29, e-mail: media@grupalotos.pl