logo

Zabiegi rehabilitacyjne, masaże, spacery i rozmowy z dawnymi przyjaciółmi – tak minęły „V Wakacje dla Bohatera”. 60 kombatantów walk o niepodległość Polski odpoczywało w Międzyzdrojach w dniach 9-17 maja. Wyjazd dofinansowała Fundacja LOTOS.

Fundacja LOTOS

Na wakacje organizowane przez stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” wybrali się reprezentanci różnych formacji, m.in.: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolność i Niepodległość, powstańcy warszawscy, przedstawiciele podziemia niepodległościowego, opozycjoniści czasów PRL i żołnierze kresowi.

34.jpg

Poza wypoczynkiem i podreperowaniem zdrowia, brali udział w koncertach i prelekcjach. Mogli też bawić się podczas wieczorków tanecznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty artystyczne, podczas których kombatanci malowali obrazy, a następnie przekazali je na licytacje. Dochód będzie przeznaczony na przyszłe projekty stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”. Można je licytować na Facebooku: https://www.facebook.com/bazarek.paczkadlabohatera/?ref=page_internal.

Kombatantów jest niestety z każdym miesiącem coraz mniej. Mamy więc coraz mniej czasu na uszczęśliwienie ludzi, którym zawdzięczamy tak wiele. Nie możemy czekać na lepsze czasy – mówi Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”.

3.jpeg

Przy organizacji piątej edycji „Wakacji dla Bohatera” mogliśmy – nie po raz pierwszy – liczyć na wsparcie Fundacji LOTOS. Jest to nieoceniona pomoc, dzięki której udało nam się zaprosić na wyjazd i zapewnić wspaniały wypoczynek kilkudziesięciu kombatantom – dodaje Piotr Zarzycki, wiceprezes stowarzyszenia.

Do współpracy przy zorganizowaniu wypoczynku zapraszani są przedstawiciele Wojska Polskiego. – Codzienne masaże i zabiegi medyczne to ulubiona atrakcja naszych podopiecznych. Pomagają im nabrać sił i poprawić stan zdrowia. W połączeniu ze spacerami na świeżym powietrzu daje to doskonały efekt. Jak sami zapewniają, po każdym takim wyjeździe, czują się o kilka lat młodsi – dodaje kapral Grzegorz Bojarski z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

24.jpeg

Kulminacyjnym momentem V Wakacji dla Bohatera była uroczystość wręczenia odznaczeń. – To było niezwykłe spotkanie z weteranami z całego kraju. Jednocześnie możemy podziękować też wolontariuszom, którzy od wielu lat starają się opiekować kombatantami. Spotkało się pięć pokoleń Polaków zakochanych w Rzeczypospolitej – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

50.jpg

Poza Fundacją LOTOS, „V Wakacje dla Bohatera” wsparły Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Fundacja ORLEN, Fundacja PZU, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Fundacja Enea. Środki były też pozyskane z wpłat osób prywatnych i aukcji charytatywnych.

Dla spółki Skarbu Państwa polskość i dobro ojczyzny to najważniejsze wartości. Chcemy okazywać wdzięczność bohaterom i wyrażać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Obowiązkiem nas wszystkich jest troska o tych, którzy w ciężkich czasach podejmowali najtrudniejsze decyzje. Mamy nadzieję, że kilka dni nad morzem były dla nich czasem udanego wypoczynku  – dodaje Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

Fundacja LOTOS od wielu lat angażuje się w inicjatywy dotyczące dziedzictwa narodowego, pielęgnujące patriotyzm i pamięć historyczną. Dziś, kiedy żyjemy w niepodległym kraju, nie możemy zapominać o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Dofinansowanie wyjazdu dla polskich kombatantów to nasze małe podziękowanie za ich bohaterstwo – mówi Wiesław Labuda, prezes Fundacji LOTOS.

Patronat honorowy nad „Wakacjami dla Bohatera” objęły: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

***

Biuro Prasowe, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Fundacja LOTOS wsparła wypoczynek polskich kombatantów

Udostępnij