Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Ideą Programu „LOTOS – Mistrzowie w pasach” jest docieranie do dzieci i ich edukacja, a ponieważ one jeszcze nie posiadają złych nawyków warto u nich wypracować potrzebę poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa i jazdy w fotelikach.

Docieranie do nich ma jeszcze jeden bezcenny walor. Dzieci wpływają na zachowania dorosłych. Dziecko, które poprawia sobie pas, czy też mówi o tym jakie zmiany są konieczne w mocowaniu fotelika w samochodzie – nie tylko dba o swoje bezpieczeństwo, ale edukuje nas – dorosłych. Działaniami adresowanymi do dzieci docieramy do grupy dorosłych odbiorców. Zapinanie pasów bezpieczeństwa to nawyk, który ratuje życie.  

Wyrabianie u dzieci nawyku zapinania pasów i jazdy w fotelikach samochodowych w olbrzymiej mierze zależy od świadomości i konsekwencji rodziców. To często proste czynności, które wykonane prawidłowo pewnego dnia mogą ochronić zdrowie i życie. Dzieci, które wiedzą jak ważne jest zapinanie pasów oraz bezpieczne podróżowanie samochodem w istotny sposób mogą również wpływać na bezpieczeństwo swoich rodziców, na bycie ich stróżem, na przypominanie o zapinaniu pasów zaraz po wejściu do samochodu. Bo najlepiej, gdy wszyscy w rodzinie – wspierają się we wzajemnym dbaniu o przygotowanie do bezpiecznej jazy. Bo zdrowie i życie każdego z członków rodziny to jedna z największych wartości. Dlatego warto zrobić wszystko, by tego co najcenniejsze nie utracić. Najlepiej kiedy będziemy to robić regularnie i świadomie.

STATYSTYKA

Aby pokazać efekt naszych działań przyda się odrobina statystyki dotyczącej pierwszej edycji:
Od czerwca 2014, podczas szeregu wydarzeń zorganizowanych przez Grupę LOTOS i Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, eksperci dokonali inspekcji pasów i fotelików oraz prowadzili seminaria dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wzięło w nich udział około 2500 osób. W gdańskim, rodzinnym pikniku edukacyjnym natomiast uczestniczyło ponad 1500 osób, a do konkursu plastycznego na projekt znaku drogowego „Zapnij pasy” zgłoszono 2219 uczniów z ponad 100 szkół – to mnóstwo przekazanej wiedzy. Dodatkowo w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach odbyły się seminaria Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w ramach których odbyły się warsztaty prawidłowego zapinania pasów i bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach. We wrześniu wystartował konkurs dla szkół podstawowych województwa pomorskiego na kreatywny projekt znaku drogowego „Zapnij pasy”.

DLACZEGO TO ROBIMY?

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów o największym zagrożeniu uczestników wypadków ruchu drogowego. W ubiegłym roku odnotowano blisko 3,5 tys. wypadków z udziałem dzieci do lat 14, w których było blisko 3,9 tys. ofiar w tym 90 śmiertelnych. W 45% tych wypadków pasażerami były dzieci. W 72% wszystkich zdarzeń to pasażerowie do 6 roku życia, a stanowią aż 58% ofiar spośród wszystkich dzieci uczestniczących w wypadkach. Ponadto, zarówno badania prowadzone przez instytuty badawcze, jak również kontrole prowadzone przez Policję, wskazują na duże nieprawidłowości w poprawności zapinania pasów bezpieczeństwa czy przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych.

Nie wystarczy zapiąć pasy, trzeba wiedzieć jak to zrobić właściwie, aby być bezpiecznym, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Dlatego zapraszamy na bezpłatne inspekcje, podczas których będzie można sprawdzić, czy dziecięcy fotelik samochodowy jest poprawnie dobrany do samochodu, zamontowany, a pasy bezpieczeństwa spełnią swoją funkcję w razie wypadku.

ZAKOŃCZYLIŚMY WIELOLETNI PROGRAM AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA LOTOS

Przez ponad dekadę Grupa LOTOS realizowała program Akademia Bezpieczeństwa LOTOS. Był to kompleksowy projekt   mający na celu edukację i propagowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, a tym samym zapobieganie wypadkom drogowym z ich udziałem. Kluczowym elementem Akademii był program „LOTOS – Bezpieczna droga do szkoły”. To społeczny program edukacyjny realizowany we współpracy z Policją i ekspertami bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), którego celem była edukacja w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Działanie skierowane było do pierwszoklasistów szkół podstawowych i miało na celu zwrócenie ich uwagi na zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z dróg. W ramach programu z początkiem każdego roku szkolnego prowadzone były przez policjantów i instruktorów zajęcia, podczas których omawiano zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymywali, ufundowane przez Grupę LOTOS, elementy odblaskowe i specjalnie opracowane pakiety edukacyjne w tym książeczkę i płytę CD. Program zrealizowano w regionach gdzie Grupa LOTOS prowadzi swoją działalność tj. w województwie pomorskim oraz w powiatach znajdujących się w bezpośrednim oddziaływaniu spółek LOTOS Terminale i LOTOS Infrastruktura.

Najdłuższą tradycję działania te miały w Jaśle, gdzie zostały zapoczątkowane w 1998 r. W województwie pomorskim program realizowany był od 2001 r., zaś w Czechowicach od 2004 r.  Realizację programu zakończono w 2013 roku.     

Partnerami programu byli: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Miejska Komenda Policji w Bielsku – Białej, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

W ostatnich 8 latach trwania programu Grupa LOTOS przekazała łącznie 100 tys. odblasków i 80 tys. pakietów edukacyjnych.