Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Od sześciu lat LOTOS wraz z Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego każdego roku odwiedza kilkadziesiąt miast w ramach Programu  „LOTOS – Mistrzowie w pasach”.


Przemierzamy Polskę organizując profesjonalne punkty eksperckie – PIT STOP-y – na stacjach paliw LOTOS. Edukujemy i promujemy bezpieczne zachowania na drodze. Uczymy kierowców i pasażerów, także tych najmłodszych, właściwego zapinania pasów.

Najcenniejszymi uczniami są właśnie dzieci. One nie posiadają jeszcze złych nawyków, dzięki temu łatwiej przyswajają zasady poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa i jazdy w fotelikach. Eksperci rozmawiają z kierowcami i pasażerami, o tym jak poprawić swoje bezpieczeństwo w samochodzie. Pokazują, co jest ważne przy poprawnym zapinaniu pasów, przy ustawianiu zagłówków i na co zwrócić uwagę montując fotelik.  Szczególnie dużo uwagi poświęcają bezpieczeństwu dzieci.

Program „LOTOS – Mistrzowie w pasach” pokazuje jak ważna jest edukacja w zakresie prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach.  Dzięki takim programom, coraz częściej stając przed wyborem nowego samochodu, kierujemy się jego bezpieczeństwem, zarówno biernym, jak i czynnym. Na to bezpieczeństwo bierne bez wątpienia bardzo duży wpływ mają pasy bezpieczeństwa oraz foteliki dla dzieci. Kiedy kupujemy fotelik dla dziecka przeglądamy oferty sprawdzając w testach zderzeniowych jego wytrzymałość. Jest jednak jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Badania empiryczne, przeprowadzone przez ekspertów Programu „LOTOS – Mistrzowie w pasach”, pokazują, że odsetek prawidłowo umocowanych fotelików i zapiętych w pasy dzieci jest niewielki. Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że pasy zapina ponad 95% kierujących, 96% pasażerów siedzących z przodu oraz 76% tych, którzy podróżują z tyłu. Mimo to tylko 30% kierowców i pasażerów zapina pasy prawidłowo.

Dotarcie z przesłaniem Programu „LOTOS – Mistrzowie w pasach”  do dzieci ma jeszcze inny bezcenny walor, bo to właśnie dzieci bardzo często wpływają na zachowania dorosłych. Dziecko, które poprawia sobie pas, czy też mówi o tym jakie zmiany są konieczne w mocowaniu fotelika w samochodzie – nie tylko dba o swoje bezpieczeństwo, ale edukuje nas – dorosłych. Poprzez działania adresowane do dzieci docieramy do grupy dorosłych odbiorców, rodziców, dziadków czy opiekunów. Warto pamiętać, że zapinanie pasów bezpieczeństwa to nawyk, który ratuje życie, a ich poprawne zapięcie wpływa w istotny sposób na ciężkość obrażeń ciała.

STATYSTYKA

W 2018 roku w Polsce wydarzyło się 31.674 wypadków drogowych, z czego 2.638 ze skutkiem śmiertelnym, w których zginęły 2.682 osoby. Wynika z tego, że średnio w co dwunastym wypadku zginął co najmniej jeden człowiek. Zdecydowana większość wszystkich poszkodowanych wśród dzieci w wieku 0-6 lat, to pasażerowie pojazdów – aż 75,4%, w tym ofiary śmiertelne to 93,7%. Tendencja ta jest bardzo niepokojąca albowiem świadczy o tym, że najmłodsi są narażeni na utratę życia bądź zdrowia przede wszystkim z powodu błędów dorosłych.

DLACZEGO TO ROBIMY?

Najczęściej za kierownicą pojazdu, w którym dziecko ulega wypadkowi siedzi ktoś z jego bliskiej rodziny. Doświadczenia z poprzednich edycji  Programu „LOTOS – Mistrzowie w pasach” pokazały, że aż 68% fotelików ochronnych dla dzieci było niewłaściwie użytkowanych. Zdecydowanie najczęściej pasy stosują kierujący i pasażerowie samochodów osobowych na autostradach i ulicach dużych miast. W czasie wypadku osoba siedząca z tyłu, niezapięta pasami bezpieczeństwa, swoim ciężarem ciała może uderzyć z ogromną siłą w przednie siedzenie samochodu. Wynikiem tego może być złamanie zagłówka lub oparcia fotela, które spowoduje śmiertelne zagrożenie dla kierowcy lub pasażera siedzącego z przodu. Trzeba pamiętać, że przy zderzeniu z prędkością zaledwie 50km/h ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą ok. 1 tony. Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym życie ludzkie podczas wypadku drogowego.

Nie wystarczy zapiąć pasy, trzeba wiedzieć jak to zrobić właściwie, aby być bezpiecznym, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Dlatego zapraszamy na bezpłatne inspekcje, podczas których będzie można sprawdzić, czy dziecięcy fotelik samochodowy jest poprawnie dobrany do wagi i wzrostu dziecka, prawidłowo zamontowany, a pasy bezpieczeństwa oraz zagłówek spełnią swoją funkcję w razie wypadku.

Ambasadorem Programu „LOTOS - Mistrzowie w Pasach”, jest  trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy –  Kajetan Kajetanowicz.